top of page

náš tým

Festival Hudba z ráje pořádají za podpory řady partnerů a mecenášů právě operní zpěvačka Karolína Cingrošová a její otec moderátor Václav Žmolík.

karolina.jpg

Karolína

CINGROŠOVÁ

umělecká ředitelka festivalu

Karolína působí jako koncertní zpěvačka, příležitostně jako moderátorka a je členkou Opera studio Praha. Má zkušenosti i z operních jevišť, například z NDM Ostrava a DJKT Plzeň.

 

Vystupuje s takovými tělesy, jako jsou SOČR,
Moravská filharmonie Olomouc, Barocco sempre giovane, Karlovarský symfonický orchestr anebo Ústřední hudba Armády ČR. Je velmi všestranná. Zaměřuje se na klasický i moderní operní repertoár, věnuje se písňové tvorbě, oratorní i staré hudbě, ráda si udělá výlet i do oblasti španělských zarzuel, klasického muzikálu nebo swingu. V roce 2020 získala 2. cenu na prestižní pěvecké soutěži ve Vídni.

 

Začínala v Dětské opeře Praha, se kterou pravidelně vystupovala na různých pražských i zahraničních scénách (Rakousko, Německo, Francie, Japonsko). Studovala na Pražské konzervatoři, kde byla její profesorkou mezzosopranistka Jiřina Přívratská, a poté u tenoristy Zdeňka Šmukaře na JAMU v Brně. Následně absolvovala postgraduální studium na Univesität Mozarteum v Salzburgu, kde ji vedla norská sopranistka Kjellaug Tesaker.

 

Karolína je vítězkou písňové soutěže Bohuslava Martinů, získala ocenění v Duškově pěvecké soutěži, v pěvecké soutěži v Olomouci a přivezla si také 2.místo z Wiener Danubia talents international music competiton, která se konala ve Vídni.

 

Několikrát se aktivně zúčastnila pěveckých kurzů u renomovaných pěvkyň Dagmar Peckové a Martiny Jankové, kde měla také možnost spolupracovat s klavíristy Ivo Kahánkem a Gérardem Wyssem, a byla rovněž aktivní posluchačkou kurzů ve Vídni, které vedl někdejší sólista vídeňské Statní opery Bojidar Nikolov.

 

Karolína v současné době koncertuje u nás i v zahraničí, v Rakousku, Německu nebo Francii, kde také nějaký čas žila. Jako sólistka účinkuje s takovými tělesy, jako jsou Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, Karlovarský symfonický orchestr, Ústřední hudba Armády ČR anebo Barocco sempre giovane či Rychnovský chrámový sbor.

 

Pravidelně spolupracuje s velkými osobnostmi klasické hudby: S houslistou Pavlem Šporclem, klavíristou Ivo Kahánkem, hobojistou Vilémem Veverkou, kytaristy Lubomírem Brabcem a Lukášem Sommerem, harfistkou Kateřinou Englichovou a cembalistkou Barbarou Mariou Willi. Účinkovala na festivalech Zlatá Pecka, Lissa Classica, Dvořákova Nelahozeves, Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram, Hudební festival Petra Dvorského, Smiřické svátky hudby, Jihočeské Nové Hrady, na Svatojánském hudebním festivalu, Film Music Prague v pražském Rudolfinu, ve Fóru Karlín nebo v Kongresovém centru v Praze. Vystoupila i na Festivalu tří katedrál, v jehož rámci zazpívala v katedrále svatého Štěpána ve Vídni nebo v chrámu svatého Víta v Praze.

 

Karolína je nejen uměleckou ředitelkou hudebního festivalu Hudba z ráj, ale i patronkou festivalu Hvězdy a hvězdičky v Jeseníku.

vaclav_zmolik.jpg

Václav

ŽMOLÍK

ředitel festivalu

Populární televizní a rozhlasový moderátor, publicista, dramaturg a scénárista, který pracuje pro Český rozhlas i Českou televizi a uvádí společenské a kulturní akce.

 

V České televizi stál u zrodu první ranní show v tuzemských televizích Studia 6, poté moderoval pořady Aréna, Pěna dní, Volejte učiteli, Kořeny, Černá, bílá, Svět na kolejích anebo Experiment a jako dramaturg připravoval pořady O korunu krále Karla nebo Služby v našich službách. Úspěšné byly jeho televizní pohlednice z OH v Atlantě a v Naganu. Zatím posledními cykly, ve kterých se objevil a které ČT vysílala, byly Příběhy předmětů, Bohemia/Moravia inkognita a Krajinou vína (dvě série). Už řadu let vystupuje v České televizi také jako "odemykač" 13. komnat.

 

Na Radiožurnálu, kde působil jako moderátor řadu let, vedl rozhovory s hosty stanice. Na Dvojce si posluchači oblíbili jeho pořady Odpoledne s Dvojkou, Výlety, Poklady Národního divadla, Krok za krokem Pražským hradem, Nedělní dobré ráno, Jak se vám tu žije anebo Po Česku. Od podzimu 2021 moderuje také Pohodové ráno na nové stanici Český rozhlas Pohoda.

Během své novinářské kariéry se zaměřoval a zaměřuje zejména na kulturu, památky a turistiku, cestování a sport, vede rozhovory se zajímavými osobnostmi. Známý je jeho autorský cyklus místopisných pohlednic Po Česku, který připravuje a kterým provází. Vznikl původně v ČT, ale už jednadvacet let jej vysílá Český rozhlas.

 

Vyšly k němu i tři knihy Po Česku I-III.

Známý tvůrce vydal i knihy Příběhy předmětů, Bohemia inkognita, Krajinou vína, Sklopísek Střeleč: 80 let anebo Můj život nejen s houslemi (knižní rozhovor s P. Šporclem.)

Václav Žmolík je „doma“ také na pódiích jako moderátor různých kulturních a společenských akcí. Uváděl například vojenskou přehlídku k 90. výročí vzniku Československa, společný rozhlasový a televizní koncert k 70. výročí konce 2. světové války anebo multimediální projekt Naše město 1991-2021 ve Španělském sále Pražského hradu. Má za sebou i řadu eventů, společenských akcí a konferencí pro nejrůznější firmy, například Dny železnice, Gloria musealis, Litomyšl, lázně ducha, Média na pomoc památkám, Michaelfest, Jachtař roku, koncerty s Ústřední hudbou Armády ČR anebo vojenskou akci Bahna. Samostatnou kapitolou jeho práce je společné účinkování s dcerou Karolínou, s níž vystupoval a vystupuje v několika programech, nejčastěji V rytmu flamenca.

sociální sítě

  • Facebook
  • White Instagram Icon
bottom of page